USÖ P-hus och logistikcentral, Örebro

Plats:Södra Grev Rosengatan, Örebro
År:2019
Byggherre:Region Örebro län
Entreprenör:ByggDialog
Vår roll:Projekterande arkitekt, byggprojektör, bygg- och projektledare, besiktningsman

KLARA arkitekter har varit arkitekt och genomför projektledning åt Region Örebro för nybyggnation av P-hus och logistikcentral vid Universitetssjukhuset i Örebro.

Byggnaden kommer få en central placering i sjukhusområdet vid Södra Grev Rosengatan och omfattar totalt ca 30 000 m² (BTA). Den kommer bland annat innehålla parkeringsplatser för ca 800 bilar, transportkulvertar, mediakulvertar, skyddsrum, logistikcentral för allt in- och avgående gods till sjukhuset samt ny kompressor- och gascentral. Projektkostnaden uppgår till ca 460 miljoner kronor exklusive byggnadsberoende utrustning.

SWECO architects har varit arkitekt i det tidiga skedet och KLARA har varit arkitekt för systemhandlingar, bygghandlingar och verksamhetsdialog m.m.

Omfattningen av byggadministrationen är projektledning, byggledning, projekteringsledning och KA enligt PBL. KLARAs unika kompetens för att styra och leda ett komplext byggprojekt från tidigt skede från projektering, upphandling och genomförande är unikt och en efterfrågad tjänst. I genomförda kundenkäter hos tjänstemän och yrkesarbetare erhåller vi 8.6 respektive 8,2 utav max 10 poäng.

Har du någon fundering angående projektet? Ställ gärna en fråga till oss här nedan så besvarar vi så fort vi kan!